Masör Ve Masöz Maaşları

İstanbul Masör veya masöz maaşları için Türkiye’de devlet veya herhangi bir kurum tarafından belirlenmiş standart bir ücret tarifesi yok maalesef. Zaten masaj terapistleri genel olarak otel veya SPA salonu gibi özel işletmelerde hizmet verdikleri için, aldıkları maaşlarda değişken oluyor haliyle.

Gözlemlediğim kadarıyla bir çok kişi asgari ücret + prim sistemiyle çalışıyor. Bunun dışında, bahşişleri de oluyor elbet. Prim sistemi ise bazı işletmeler yapılan her masaj için, bazıları da sadece sattıkları paket başına prim veriyor. Ege ve Akdeniz, İstanbul masaj gibi tatil bölgelerinde, lüks oteller dışındaki diğer otel, SPA veya hamam gibi yerlerde durum daha da vahim.

masaj terapistleri
masaj terapistleri

Çalışanlardan duyduğuma göre, yüksek sezonda sürümden kazanma düşüncesiyle iş yapıp, kalite namına hiç bir şey bulunmayan bazı işletmeler sabit maaş dahi vermeyip, sadece yaptığı her masaj için bir ücret veriyor masör veya masöze. Zaten memleket masör dolu ! İşine geliyorsa çalış, gelmiyorsa çalışma kardeşim mantığı var. Bazı masörlerin de umurunda değil zaten alacağı maaş.. Ayrıca, 40 – 50 TL’ye masaj yapan bir işletme ne kadar maaş veya sosyal imkan sağlayabilir ki çalışanına ? Yaz döneminde Antalya’da 4 – 5 ay çalışıp da hiç para biriktiremeden, hatta eski birikimini de oralarda harcayıp gelenleri tanıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın