Sultanahmet Osmanlı Hamamları – İstanbul Masöz Bayan I Masöz İlanları I Evde Masaj Yapanlar

Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

 

 

Sultanahmet Osmanlı Hamamları

  • Listed: 23 Şubat 2017 00:58
  • Expires: This ad has expired
Sultanahmet Osmanlı Hamamları

Description

İstanbul da turistlerin ağırlık da hizmet aldıkları osmanlı hamam larından Cağaloğlu Hamamı ile ilgili kaynakçalardan alınan bilgiler,

Cağaloğlu Hamamı İstanbul’un en büyük çifte hamamlarındandır. Yerebatan yakınındaki hamam, I. Mahmut döneminde yaptırılmıştır.(1740/1741). Barok üsluptaki yapının soğukluk ve sıcaklık bölümlerinin düzenlenişinde, klasik osmanlı mimarlığından farklı özellikler görülür. Erkek bölümünde, büyük bir kubbeyle örtülü soyunmalıktan, küçük bir kubbe ve yedi tonozla örtülü soğukluğa geçilir.

Sıcaklık da sekiz mermer sutünu bağlayan kemerlere oturan büyük bir kubbe ile örtülüdür. Ortada büyük bir göbek taşı, köşelerde kubbeli halvet hücreleri bulunmaktadır. Sultan III. Mustafa tarafından şehrin artan su ve odun ihtiyacı nedeniyle 1768’de büyük hamam yapilmasının yasaklanmasından önce inşa edilen son büyük hamam olması nedeniyle önem taşır.

Masaj ve sauna hizmeti ise günümüzde bayanlar ave erkeklere özel günlerde, hizmet vermekte ve bayanlar masöz lerden masaj hizmeti, Erkek ler ise masör lerden masaj hizmeti almaktadır .

Tarihi hamam halen hizmet vermektedir.

Ad Reference ID: 16958ae16192fd67

   

890 total views, 1 today

  

Leave a Reply

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.